Luminus Devices Inc. SST-90-W65S-F11-N3100
SST-90-W65S-F11-N3100 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-W65S-F11-N3100
Brief Description
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE
Datasheet Download
SST-90-W65S-F11-N3100.pdf
Availability of SST-90-W65S-F11-N3100
QUANTITY
SST-90-W65S-F11-N3100 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-W65S-F11-N3100
Internal Part NumberEIS-SST-90-W65S-F11-N3100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductSST-90 Big Chip LED
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package25
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)6500K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test975 lm (950 lm ~ 1000 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-W65S-F11-N3100
Related LinksSST-90-W65, SST-90-W65S-F11-N3100 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-W65S-F11-N3100 Details Description
Related parts for SST-90-W65S-F11-N3100
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V 20% BX 1825 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
500 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP SUPER 470MF 5.5V 3-SMD datasheet.pdf