| Internal Part Number | EIS-SST-90-WCLS-F11-GK450 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) | |
| Type | Chip On Board (COB) | |
| Color | White, Neutral | |
| CCT (K) | 4000K | |
| Wavelength | - | |
| Configuration | Square | |
| Flux @ Current/Temperature - Test | - | |
| Current - Test | 3.15A | |
| Temperature - Test | - | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.25V | |
| Lumens/Watt @ Current - Test | - | |
| Current - Max | 9A | |
| Features | - | |
| Size / Dimension | 11.00mm L x 10.00mm W | |
| Height | 5.40mm | |
| Light Emitting Surface (LES) | 8.00mm Diameter | |
| Lens Type | Domed | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SST-90-WCLS-F11-GK450 | |
| Related Links | SST-90-WCL, SST-90-WCLS-F11-GK450 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor | |
 | 126-93-322-41-003000 | CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD | datasheet.pdf | |
 | 352131-1 | CONN 2MM HEADER 110POS R/A GOLD | datasheet.pdf | |