Luminus Devices Inc. SST-90-WDLS-T11-N3150
SST-90-WDLS-T11-N3150 picture photo
Mfg. Part Number
SST-90-WDLS-T11-N3150
Brief Description
BIG CHIP LED HB MOD 950LM WHT
Datasheet Download
SST-90-WDLS-T11-N3150.pdf
Availability of SST-90-WDLS-T11-N3150
QUANTITY
SST-90-WDLS-T11-N3150 Order Process
Ship out your order
Specifications of SST-90-WDLS-T11-N3150
Internal Part NumberEIS-SST-90-WDLS-T11-N3150
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
PCN OtherMultiple Changes 16/Jan/2015
Standard Package100
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5700K
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test975 lm (950 lm ~ 1000 lm)
Current - Test3.15A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.25V
Lumens/Watt @ Current - Test95 lm/W
Current - Max9A
Features-
Size / Dimension11.00mm L x 10.00mm W
Height5.40mm
Light Emitting Surface (LES)8.00mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST-90-WDLS-T11-N3150
Related LinksSST-90-WDL, SST-90-WDLS-T11-N3150 Datasheet, Luminus Devices Inc. Distributor
SST-90-WDLS-T11-N3150 Details Description
Related parts for SST-90-WDLS-T11-N3150
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 15NS 28-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 7POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DOUBLE M18 SHORT PW 5M PNP NC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4DIP THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES 909K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 63AMP 500V AC / 250V DC datasheet.pdf