Microchip Technology SST25VF020B-80-4I-SAE-T
SST25VF020B-80-4I-SAE-T picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF020B-80-4I-SAE-T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF020B-80-4I-SAE-T.pdf
Availability of SST25VF020B-80-4I-SAE-T
QUANTITY
SST25VF020B-80-4I-SAE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF020B-80-4I-SAE-T
Internal Part NumberEIS-SST25VF020B-80-4I-SAE-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST25
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF020B-80-4I-SAE-T
Related LinksSST25VF020B, SST25VF020B-80-4I-SAE-T Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF020B-80-4I-SAE-T Details Description
Related parts for SST25VF020B-80-4I-SAE-T
CONN HEADER 6POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
TV 24C 12#16 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf