Microchip Technology SST25VF080B-80-4C-QAE
SST25VF080B-80-4C-QAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF080B-80-4C-QAE
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON
Datasheet Download
SST25VF080B-80-4C-QAE.pdf
Availability of SST25VF080B-80-4C-QAE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25VF080B-80-4C-QAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF080B-80-4C-QAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF080B-80-4C-QAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Design/SpecificationSST25VF080B Datasheet Update 20/Jun/2014
Datasheet Update 09/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package98
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF080B-80-4C-QAE
Related LinksSST25VF080, SST25VF080B-80-4C-QAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF080B-80-4C-QAE Details Description
Related parts for SST25VF080B-80-4C-QAE
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LOW PROFILE DIP SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
OT12,66,F0,1211,11,RT,W2.25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 22 AWG GRY datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TV 8C 8#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Low Power 350 MHz Voltage Feedback Amplifiers IC datasheet.pdf