Microchip Technology SST25VF080B-80-4C-SAE
SST25VF080B-80-4C-SAE picture photo
Mfg. Part Number
SST25VF080B-80-4C-SAE
Brief Description
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC
Datasheet Download
SST25VF080B-80-4C-SAE.pdf
Availability of SST25VF080B-80-4C-SAE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SST25VF080B-80-4C-SAE Order Process
Ship out your order
Specifications of SST25VF080B-80-4C-SAE
Internal Part NumberEIS-SST25VF080B-80-4C-SAE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 26/Nov/2013
PCN Design/SpecificationSST25VF080B Datasheet Update 20/Jun/2014
Datasheet Update 09/Mar/2015
PCN Assembly/OriginQualification Ag Plating 17/Apr/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
SeriesSST25
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size8M (1M x 8)
Speed80MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST25VF080B-80-4C-SAE
Related LinksSST25VF080, SST25VF080B-80-4C-SAE Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST25VF080B-80-4C-SAE Details Description
Related parts for SST25VF080B-80-4C-SAE
CONN HERMAPHROD 40POS .8MM SM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODEM RF 1W RS232/485 W/ACCY datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 24POS datasheet.pdf