| Internal Part Number | EIS-SST26VF016BT-104I/UB | |
| PCN Design/Specification | Datasheet Update 03/Mar/2015 Datasheet Update 20/Aug/2015 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | SST26 SQI® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | FLASH | |
| Memory Type | FLASH | |
| Memory Size | 16M (2M x 8) | |
| Speed | 104MHz | |
| Interface | SQI, SPI | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | - | |
| Supplier Device Package | 8-USON (4x3) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SST26VF016BT-104I/UB | |
| Related Links | SST26VF016, SST26VF016BT-104I/UB Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | 1717268-1 | CONN RCPT HOUSING 1POS FLAG BLUE | datasheet.pdf | |