Microchip Technology SST26VF016BT-104V/MF
SST26VF016BT-104V/MF picture photo
Mfg. Part Number
SST26VF016BT-104V/MF
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SERIAL FLASH 16MB SPI 8TDFN
Datasheet Download
SST26VF016BT-104V/MF.pdf
Availability of SST26VF016BT-104V/MF
QUANTITY
SST26VF016BT-104V/MF Order Process
Ship out your order
Specifications of SST26VF016BT-104V/MF
Internal Part NumberEIS-SST26VF016BT-104V/MF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 20/Aug/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesSST26 SQI®
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size16M (2M x 8)
Speed104MHz
InterfaceSQI, SPI
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-WDFN (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SST26VF016BT-104V/MF
Related LinksSST26VF016, SST26VF016BT-104V/MF Datasheet, Microchip Technology Distributor
SST26VF016BT-104V/MF Details Description
Related parts for SST26VF016BT-104V/MF
FAN GUARD 92MM METAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22K OHM 9SRT datasheet.pdf
MODEM V.32 SRL DATA/FAX datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF50 ACCESSORIES datasheet.pdf
PRESSURE20PC26PC 30 PSI datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf