Cynergy3 SSV66A141S1GP
SSV66A141S1GP picture photo
Mfg. Part Number
SSV66A141S1GP
Manufacturer
Product Category
Float, Level Sensors
Brief Description
SWITCH VERT SS G1 MNT
Datasheet Download
SSV66A141S1GP.pdf
Availability of SSV66A141S1GP
QUANTITY
SSV66A141S1GP Order Process
Ship out your order
Specifications of SSV66A141S1GP
Internal Part NumberEIS-SSV66A141S1GP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyFloat, Level Sensors
SeriesSSV66A-1G
TypeLiquid
Output TypeSwitch (Single Float)
Output ConfigurationSPST-NC/NO
Current500mA
Minimum Liquid Specific Gravity0.60
Switch Actuation Level4.331", 5.512" (110mm, 141mm)
Mounting TypeMale 1" (25.4mm) BSP
Material - Housing & Prism316 Stainless Steel
Operating Temperature120°C
Voltage Rating300VDC, 300VAC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSV66A141S1GP
Related LinksSSV66A, SSV66A141S1GP Datasheet, Cynergy3 Distributor
SSV66A141S1GP Details Description
Related parts for SSV66A141S1GP
TRANS NPN 30V 1A E-LINE datasheet.pdf
IC DUAL AND-OR GATE 14SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/3.3V 10WSON datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf