Samtec, Inc. SSW-125-02-S-S
SSW-125-02-S-S picture photo
Mfg. Part Number
SSW-125-02-S-S
Brief Description
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SSW-125-02-S-S.pdf
Availability of SSW-125-02-S-S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SSW-125-02-S-S Order Process
Ship out your order
Specifications of SSW-125-02-S-S
Internal Part NumberEIS-SSW-125-02-S-S
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSSW
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions25
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SSW-125-02-S-S
Related LinksSSW-125, SSW-125-02-S-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
SSW-125-02-S-S Details Description
Related parts for SSW-125-02-S-S
CAP CER 330PF 1KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 24VIN 12VOUT DIP24 datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 6A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DDR 256M 200MHZ 66TSOP datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF UP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V 23SOP datasheet.pdf
CONN 24POS 0.8MM SMT datasheet.pdf