Bourns Inc. ST-0840-BBT-STD
ST-0840-BBT-STD picture photo
Mfg. Part Number
ST-0840-BBT-STD
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 840V 12% SURFACE MOUNT
Datasheet Download
ST-0840-BBT-STD.pdf
Availability of ST-0840-BBT-STD
QUANTITY
ST-0840-BBT-STD Order Process
Ship out your order
Specifications of ST-0840-BBT-STD
Internal Part NumberEIS-ST-0840-BBT-STD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesSparctube™, ST-0840
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)840V
Impulse Discharge Current (8/20µs)-
Tolerance±12%
Number of Poles2
Fail ShortNo
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseAxial Cylinder, Radial SMT Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST-0840-BBT-STD
Related LinksST-0840, ST-0840-BBT-STD Datasheet, Bourns Inc. Distributor
ST-0840-BBT-STD Details Description
Related parts for ST-0840-BBT-STD
CONN PLUG FREE/HANG 2POS SIZE 8 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 10MLF datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE 200V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.325" 3MM 2LD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 2.77KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 30POS STR SMD datasheet.pdf
FUSE 35AMP 1200VAC / 660VDC datasheet.pdf