ST ST10F272M-4T3
ST10F272M-4T3 picture photo
Mfg. Part Number
ST10F272M-4T3
Brief Description
MCU 16BIT 256K FLASH 144-LQFP
Datasheet Download
ST10F272M-4T3.pdf
Availability of ST10F272M-4T3
QUANTITY
ST10F272M-4T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST10F272M-4T3
Internal Part NumberEIS-ST10F272M-4T3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsST10F272M View All Specifications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesST10
PackagingTray
Core ProcessorST10
Core Size16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityASC, CAN, EBI/EMI, I²C, SSC, UART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O111
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 24x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST10F272M-4T3
Related LinksST10F2, ST10F272M-4T3 Datasheet, ST Distributor
ST10F272M-4T3 Details Description
Related parts for ST10F272M-4T3
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3K OHM 1206 datasheet.pdf
RES FUSE 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM DO220AA datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 700 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 8pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf