Triad Magnetics VPP24-1250
VPP24-1250 picture photo
Mfg. Part Number
VPP24-1250
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 30VA THRU HOLE
Datasheet Download
VPP24-1250.pdf
Availability of VPP24-1250
QUANTITY
VPP24-1250 Order Process
Ship out your order
Specifications of VPP24-1250
Internal Part NumberEIS-VPP24-1250
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductVPP Series
3D ModelVPP24-1250
Standard Package1
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesPC Mount: World Series™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 2.5A, Series 1.25A
Primary Winding(s)Dual
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max30 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension66.68mm L x 55.55mm W
Height - Seated (Max)39.67mm
Voltage - Isolation4000Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VPP24-1250
Related LinksVPP24, VPP24-1250 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
VPP24-1250 Details Description
Related parts for VPP24-1250
DIODE GEN PURP 300V 1A DO41 datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 5% RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 400KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLR 4.8MM RND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf