E-Switch ST14DD10
ST14DD10 picture photo
Mfg. Part Number
ST14DD10
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 20A 125V
Datasheet Download
ST14DD10.pdf
Availability of ST14DD10
QUANTITY
ST14DD10 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST14DD10
Internal Part NumberEIS-ST14DD10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesST1, LAMB
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating20A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length13.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.00mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST14DD10
Related LinksST14, ST14DD10 Datasheet, E-Switch Distributor
ST14DD10 Details Description
Related parts for ST14DD10
CONN HEADER LOPROFILE 43POS .100 datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSR GN2 DUAL 40A/480VAC 4-15VDC+ datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
MONO SOLAR CELL 43MM X 14MM datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf