ST ST1S12G18R
ST1S12G18R picture photo
Mfg. Part Number
ST1S12G18R
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.8V 0.7A SYNC TSOT23
Datasheet Download
ST1S12G18R.pdf
Availability of ST1S12G18R
QUANTITY
ST1S12G18R Order Process
Ship out your order
Specifications of ST1S12G18R
Internal Part NumberEIS-ST1S12G18R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsST1S12XX18 View All Specifications
Mfg Application NotesST1S12 Appl Note
Product Training ModulesDC to DC Conversion Cookbook
Healthcare and Wellness
Reference Design LibrarySTEVAL-ISA055V1: 1.2V @ 700mA, 2.5 ~ 5.5V in
STEVAL-ISA055V2: 3.3V @ 700mA, 5V in
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output700mA
Frequency - Switching1.7MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST1S12G18R
Related LinksST1S1, ST1S12G18R Datasheet, ST Distributor
ST1S12G18R Details Description
Related parts for ST1S12G18R
INDUCT ARRAY 2 COIL 10UH SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC AUDIO/VIDEO SWITCH 10UMAX datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TRANSISTOR UHF PWR LDMOS SOT539A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.2A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
36 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf