Pulse Electronics Corporation ST2-24B45
ST2-24B45 picture photo
Mfg. Part Number
ST2-24B45
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Datasheet Download
ST2-24B45.pdf
Availability of ST2-24B45
QUANTITY
ST2-24B45 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST2-24B45
Internal Part NumberEIS-ST2-24B45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesSplit Bobbin Plug-In
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)Parallel 90mA, Series 45mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension28.70mm L x 28.70mm W
Height - Seated (Max)23.86mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST2-24B45
Related LinksST2-, ST2-24B45 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
ST2-24B45 Details Description
Related parts for ST2-24B45
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 1206 datasheet.pdf
THERM NTC 350OHM -+10% PROBE datasheet.pdf
NO-CLEAN DESOLDR WICK 100'X0.06" datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 78POS datasheet.pdf
DIECUT ECE093 PSA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf