Hammond Manufacturing ST242008SS
ST242008SS picture photo
Mfg. Part Number
ST242008SS
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX S STEEL NAT 26.9"L X 20"W
Datasheet Download
ST242008SS.pdf
Availability of ST242008SS
QUANTITY
ST242008SS Order Process
Ship out your order
Specifications of ST242008SS
Internal Part NumberEIS-ST242008SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D ModelST242008SS.stpST242008SS.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesEclipse
Container TypeBox
Size / Dimension26.900" L x 20.000" W (683.26mm x 508.00mm)
Height8.000" (203.20mm)
Area (L x W)538" (3471cm)
DesignHinged Door, Slanted Top
MaterialMetal, Stainless Steel
ColorNatural
Thickness14 Gauge
FeaturesStainless Steel Hinges
RatingsIP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST242008SS
Related LinksST242, ST242008SS Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
ST242008SS Details Description
Related parts for ST242008SS
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC DGTL SGNL PROC 66MHZ 132-QFP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 TIN datasheet.pdf
IC MOBILE I/O COMPANION 49-UARRA datasheet.pdf
IC CONV DC-DC STP-DN datasheet.pdf
CONN OUTER FERRULE DB37-50 CRIMP datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY PROCESSOR 128PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 43MM datasheet.pdf