Vishay/Dale NTHS1012N01N1002JA
NTHS1012N01N1002JA picture photo
Mfg. Part Number
NTHS1012N01N1002JA
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 10K OHM 5% 1012
Datasheet Download
NTHS1012N01N1002JA.pdf
Availability of NTHS1012N01N1002JA
QUANTITY
NTHS1012N01N1002JA Order Process
Ship out your order
Specifications of NTHS1012N01N1002JA
Internal Part NumberEIS-NTHS1012N01N1002JA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Featured ProductNTHS Series Thermistors
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesNTHS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C10k
Resistance Tolerance±5%
B Value Tolerance±3%
B0/50-
B25/50-
B25/753964K
B25/853974K
B25/100-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1012 (2532 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NTHS1012N01N1002JA
Related LinksNTHS1012N, NTHS1012N01N1002JA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
NTHS1012N01N1002JA Details Description
Related parts for NTHS1012N01N1002JA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V SMD datasheet.pdf
THERMOSTAT 26.7DEG C SPST-NC 2A datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 3.3 NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf