Apem Inc. ST24L3S3V1B
ST24L3S3V1B picture photo
Mfg. Part Number
ST24L3S3V1B
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Datasheet Download
ST24L3S3V1B.pdf
Availability of ST24L3S3V1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST24L3S3V1B Order Process
Ship out your order
Specifications of ST24L3S3V1B
Internal Part NumberEIS-ST24L3S3V1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesST
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length6.86mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialBrass, Nickel Plated
Electrical Life40,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST24L3S3V1B
Related LinksST24L, ST24L3S3V1B Datasheet, Apem Inc. Distributor
ST24L3S3V1B Details Description
Related parts for ST24L3S3V1B
IC OPAMP GP 2.7KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 100A DO205AA datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 1.5KW datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7S 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 4-ROWS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf