Copal Electronics ST42ETA105
ST42ETA105 picture photo
Mfg. Part Number
ST42ETA105
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST42ETA105.pdf
Availability of ST42ETA105
QUANTITY
ST42ETA105 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42ETA105
Internal Part NumberEIS-ST42ETA105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42ETA105
SeriesST42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42ETA105
Related LinksST42E, ST42ETA105 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42ETA105 Details Description
Related parts for ST42ETA105
KNOB BLK/MATTE .75"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 5POS PCB datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 300VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PIN CONTACT 100 PCS datasheet.pdf
SAFETY MAT 1100X300MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf