Copal Electronics ST42ETH200
ST42ETH200 picture photo
Mfg. Part Number
ST42ETH200
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST42ETH200.pdf
Availability of ST42ETH200
QUANTITY
ST42ETH200 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST42ETH200
Internal Part NumberEIS-ST42ETH200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelST42ETH200
SeriesST42
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.224" H (5.00mm x 4.50mm x 5.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST42ETH200
Related LinksST42E, ST42ETH200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST42ETH200 Details Description
Related parts for ST42ETH200
SENSOR ACCEL X-AX +/-200G 16SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf