Copal Electronics ST4EC101
ST4EC101 picture photo
Mfg. Part Number
ST4EC101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.25W TH
Datasheet Download
ST4EC101.pdf
Availability of ST4EC101
QUANTITY
ST4EC101 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4EC101
Internal Part NumberEIS-ST4EC101
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST4EC101
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.197" L x 0.177" W x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4EC101
Related LinksST4E, ST4EC101 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST4EC101 Details Description
Related parts for ST4EC101
TRANS NPN 300V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
FIXED IND 5.2UH 15.4A 6.2 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 10POS W/O GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
220UF 16V 8X8X10MM 125C 1500H datasheet.pdf