Vishay/BCcomponents ST4TA102
ST4TA102 picture photo
Mfg. Part Number
ST4TA102
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST4TA102.pdf
Availability of ST4TA102
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST4TA102 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST4TA102
Internal Part NumberEIS-ST4TA102
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionRectangular - 0.197" x 0.177" Face x 0.091" H (5.00mm x 4.50mm x 2.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST4TA102
Related LinksST4T, ST4TA102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST4TA102 Details Description
Related parts for ST4TA102
IC OPAMP INSTR 825KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HOUSING 6.1MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE 1A 200V 15NS DO-204AL datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 1MHZ 8UDFN datasheet.pdf
400 MHz to 6 GHz Quadrature Demodulator IC datasheet.pdf