Copal Electronics ST5ER204
ST5ER204 picture photo
Mfg. Part Number
ST5ER204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST5ER204.pdf
Availability of ST5ER204
QUANTITY
ST5ER204 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5ER204
Internal Part NumberEIS-ST5ER204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST5ER204
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns14
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5ER204
Related LinksST5E, ST5ER204 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST5ER204 Details Description
Related parts for ST5ER204
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS R/A MINI-UMNL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 0.549 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT datasheet.pdf