Copal Electronics ST5ER503
ST5ER503 picture photo
Mfg. Part Number
ST5ER503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST5ER503.pdf
Availability of ST5ER503
QUANTITY
ST5ER503 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5ER503
Internal Part NumberEIS-ST5ER503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST5ER503
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST5
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns14
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5ER503
Related LinksST5E, ST5ER503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST5ER503 Details Description
Related parts for ST5ER503
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf