Copal Electronics ST5ETR204
ST5ETR204 picture photo
Mfg. Part Number
ST5ETR204
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST5ETR204.pdf
Availability of ST5ETR204
QUANTITY
ST5ETR204 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST5ETR204
Internal Part NumberEIS-ST5ETR204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST5ETR204
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns14
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST5ETR204
Related LinksST5E, ST5ETR204 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST5ETR204 Details Description
Related parts for ST5ETR204
CONN HEADER 50POS STR SHORT S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MULTIMN 5/3.3V WDOG PB 16-DIP datasheet.pdf
IC MOTOR CONTRLLR I2C/SPI 64MQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7S 2220 datasheet.pdf