Copal Electronics ST7ETB202
ST7ETB202 picture photo
Mfg. Part Number
ST7ETB202
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST7ETB202.pdf
Availability of ST7ETB202
QUANTITY
ST7ETB202 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7ETB202
Internal Part NumberEIS-ST7ETB202
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - SMD Trimmer Potentiometers
3D ModelST7ETB202
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Size / DimensionSquare - 0.252" L x 0.240" W x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7ETB202
Related LinksST7E, ST7ETB202 Datasheet, Copal Electronics Distributor
ST7ETB202 Details Description
Related parts for ST7ETB202
RES ARRAY 9 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BATT MON QUAD 10% 16TQFN datasheet.pdf
RES MO 1W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.4A 117.6 MOHM datasheet.pdf