Vishay/BCcomponents ST7TA104
ST7TA104 picture photo
Mfg. Part Number
ST7TA104
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD
Datasheet Download
ST7TA104.pdf
Availability of ST7TA104
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ST7TA104 Order Process
Ship out your order
Specifications of ST7TA104
Internal Part NumberEIS-ST7TA104
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesST7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±20%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleJ Lead
Size / DimensionSquare - 0.252" x 0.240" Face x 0.134" H (6.40mm x 6.10mm x 3.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ST7TA104
Related LinksST7T, ST7TA104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
ST7TA104 Details Description
Related parts for ST7TA104
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.76KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf