ST STA2500DC
STA2500DC picture photo
Mfg. Part Number
STA2500DC
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver ICs
Brief Description
IC BLUETOOTH 48LFBGA
Datasheet Download
STA2500DC.pdf
Availability of STA2500DC
QUANTITY
STA2500DC Order Process
Ship out your order
Specifications of STA2500DC
Internal Part NumberEIS-STA2500DC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInternet of Things and the ST Portfolio of Wireless Modules
Dynamic NFC / RFID Tag
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package429
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver ICs
Series-
PackagingTray
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardBluetooth
ProtocolBluetooth v2.1 +EDR
Modulation-
Frequency2.4GHz
Data Rate (Max)3Mbps
Power - Output8dBm
Sensitivity-79.5dBm
Memory Size-
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO10
Voltage - Supply1.65 V ~ 2.85 V
Current - Receiving35.4mA
Current - Transmitting35.4mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LFBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STA2500DC
Related LinksSTA2, STA2500DC Datasheet, ST Distributor
STA2500DC Details Description
Related parts for STA2500DC
INDUCTOR KIT SHIELD S1008 180 PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 12" datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .203M 25POS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZB24 M40 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf