ST STAP16DPS05XTTR
STAP16DPS05XTTR picture photo
Mfg. Part Number
STAP16DPS05XTTR
Manufacturer
Product Category
PMIC - LED Drivers
Brief Description
IC LED Driver Linear 100mA Backlight 24-TSSOP-EP
Datasheet Download
STAP16DPS05XTTR.pdf
Availability of STAP16DPS05XTTR
QUANTITY
STAP16DPS05XTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of STAP16DPS05XTTR
Internal Part NumberEIS-STAP16DPS05XTTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - LED Drivers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
TypeLinear
TopologyShift Register
Internal Switch(s)Yes
Number of Outputs16
Voltage - Supply (Min)3V
Voltage - Supply (Max)5.5V
Voltage - Output20V
Current - Output / Channel100mA
Frequency30MHz
Dimming-
ApplicationsBacklight
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package24-TSSOP-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STAP16DPS05XTTR
Related LinksSTAP16D, STAP16DPS05XTTR Datasheet, ST Distributor
STAP16DPS05XTTR Details Description
Related parts for STAP16DPS05XTTR
FIXED IND 33UH 135MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
2 X 2 MINI JUMP ASSY datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.6W MONO D 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27 OHM 16SOIC datasheet.pdf