ST STB140NF55T4
STB140NF55T4 picture photo
Mfg. Part Number
STB140NF55T4
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Datasheet Download
STB140NF55T4.pdf
Availability of STB140NF55T4
QUANTITY
STB140NF55T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB140NF55T4
Internal Part NumberEIS-STB140NF55T4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB140NF55 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs142nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5300pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB140NF55T4
Related LinksSTB140, STB140NF55T4 Datasheet, ST Distributor
STB140NF55T4 Details Description
Related parts for STB140NF55T4
IC TXRX/REGISTER 3ST 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC 1KV 8A D2PAK datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR10H/AE10M/HSR10H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 40MM datasheet.pdf