Microchip Technology DSC1001AI2-070.4550
DSC1001AI2-070.4550 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-070.4550
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 70.455MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-070.4550.pdf
Availability of DSC1001AI2-070.4550
QUANTITY
DSC1001AI2-070.4550 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-070.4550
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-070.4550
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency70.455MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-070.4550
Related LinksDSC1001AI, DSC1001AI2-070.4550 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-070.4550 Details Description
Related parts for DSC1001AI2-070.4550
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MPR26K datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24 AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 3.3V SMT datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 6POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf