ST STB20NK50ZT4
STB20NK50ZT4 picture photo
Mfg. Part Number
STB20NK50ZT4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 17A D2PAK
Datasheet Download
STB20NK50ZT4.pdf
Availability of STB20NK50ZT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB20NK50ZT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB20NK50ZT4
Internal Part NumberEIS-STB20NK50ZT4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSuperMESH™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C17A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs119nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2600pF @ 25V
Power - Max190W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB20NK50ZT4
Related LinksSTB20N, STB20NK50ZT4 Datasheet, ST Distributor
STB20NK50ZT4 Details Description
Related parts for STB20NK50ZT4
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 3.0, Super Speed 9 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 10PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
SPCL 2-PART ALUM FOR UMQ-2472-D datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P datasheet.pdf
50 MHz, Precision, Low Distortion, Low Noise CMOS Amplifiers IC datasheet.pdf