ST STB30NF20
STB30NF20 picture photo
Mfg. Part Number
STB30NF20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 30A D2PAK
Datasheet Download
STB30NF20.pdf
Availability of STB30NF20
QUANTITY
STB30NF20 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB30NF20
Internal Part NumberEIS-STB30NF20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB30NF20 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs75 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs38nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1597pF @ 25V
Power - Max125W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB30NF20
Related LinksSTB3, STB30NF20 Datasheet, ST Distributor
STB30NF20 Details Description
Related parts for STB30NF20
OSC XO 66.6666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
7196-14 RETAINER BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 THRUHL datasheet.pdf