ST STB60N55F3
STB60N55F3 picture photo
Mfg. Part Number
STB60N55F3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A D2PAK
Datasheet Download
STB60N55F3.pdf
Availability of STB60N55F3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STB60N55F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STB60N55F3
Internal Part NumberEIS-STB60N55F3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTB60N55F3 View All Specifications
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ III
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STB60N55F3
Related LinksSTB60, STB60N55F3 Datasheet, ST Distributor
STB60N55F3 Details Description
Related parts for STB60N55F3
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D4N-8E62 datasheet.pdf
SMA STR PLUG TO SMP STR JACK 6" datasheet.pdf