ST STD10PF06T4
STD10PF06T4 picture photo
Mfg. Part Number
STD10PF06T4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 10A DPAK
Datasheet Download
STD10PF06T4.pdf
Availability of STD10PF06T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD10PF06T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD10PF06T4
Internal Part NumberEIS-STD10PF06T4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD10PF06 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds850pF @ 25V
Power - Max40W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD10PF06T4
Related LinksSTD10, STD10PF06T4 Datasheet, ST Distributor
STD10PF06T4 Details Description
Related parts for STD10PF06T4
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 148PS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
REPLACEMENT SPRING WIRE ACTUATOR datasheet.pdf
IC POT DPP 50K 256TAP 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 55MA 31 OHM SMD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf