ST STD10PF06T4
STD10PF06T4 picture photo
Mfg. Part Number
STD10PF06T4
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 10A DPAK
Datasheet Download
STD10PF06T4.pdf
Availability of STD10PF06T4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD10PF06T4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD10PF06T4
Internal Part NumberEIS-STD10PF06T4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD10PF06 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds850pF @ 25V
Power - Max40W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD10PF06T4
Related LinksSTD10, STD10PF06T4 Datasheet, ST Distributor
STD10PF06T4 Details Description
Related parts for STD10PF06T4
JUMPER-H1506TR/A3049A/X 3" datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZTR 2.5-2 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 36A TO-268 D3 datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS SMT UNSEALED 24V datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 243 OHM 1206 datasheet.pdf
IGBT MODULE 1200V 250A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf