ST STD12NF06LT4
STD12NF06LT4 picture photo
Mfg. Part Number
STD12NF06LT4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 12A DPAK
Datasheet Download
STD12NF06LT4.pdf
Availability of STD12NF06LT4
QUANTITY
STD12NF06LT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD12NF06LT4
Internal Part NumberEIS-STD12NF06LT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD12NF06L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs10nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD12NF06LT4
Related LinksSTD12N, STD12NF06LT4 Datasheet, ST Distributor
STD12NF06LT4 Details Description
Related parts for STD12NF06LT4
Crystal 19.2000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 160POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 20BIT LATCHES 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
MB203A I.C. CHIPSET (4 I.C.S) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf