ST STD35NF06LT4
STD35NF06LT4 picture photo
Mfg. Part Number
STD35NF06LT4
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 35A DPAK
Datasheet Download
STD35NF06LT4.pdf
Availability of STD35NF06LT4
QUANTITY
STD35NF06LT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD35NF06LT4
Internal Part NumberEIS-STD35NF06LT4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD35NF06L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs17 mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1700pF @ 25V
Power - Max80W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD35NF06LT4
Related LinksSTD35N, STD35NF06LT4 Datasheet, ST Distributor
STD35NF06LT4 Details Description
Related parts for STD35NF06LT4
TRANS NPN 160V 1.5A SOT89 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 34.56MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
THIN-FILM DIPLEXER 2.4/5GHZ WLAN datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL 1X.75X2.25" datasheet.pdf
MODULE SCHOTTKY 200A ADDAPAK datasheet.pdf
3MM QUAD LEVEL CBI G-Y-Y-R datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC AXIAL datasheet.pdf