ST STD35P6LLF6
STD35P6LLF6 picture photo
Mfg. Part Number
STD35P6LLF6
Brief Description
MOSFET P-CH 60V 35A DPAK
Datasheet Download
STD35P6LLF6.pdf
Availability of STD35P6LLF6
QUANTITY
STD35P6LLF6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD35P6LLF6
Internal Part NumberEIS-STD35P6LLF6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ F6
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C35A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 17.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3780pF @ 25V
Power - Max70W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD35P6LLF6
Related LinksSTD35, STD35P6LLF6 Datasheet, ST Distributor
STD35P6LLF6 Details Description
Related parts for STD35P6LLF6
RES SMD 127 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 NYLON 1" datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
BUZZER 48-120VDC/AC 75-85DB PNL datasheet.pdf
RES 60K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
POT 2 OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf