| Internal Part Number | EIS-STD4NK80Z-1 | |
| Other Related Documents | STD4NK80Z-1 View All Specifications | |
| Standard Package | 75 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | SuperMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.5 Ohm @ 1.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 50µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 22.5nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 575pF @ 25V | |
| Power - Max | 80W | |