ST STD65N55F3
STD65N55F3 picture photo
Mfg. Part Number
STD65N55F3
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A DPAK
Datasheet Download
STD65N55F3.pdf
Availability of STD65N55F3
QUANTITY
STD65N55F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD65N55F3
Internal Part NumberEIS-STD65N55F3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD65N55F3 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.5 mOhm @ 32A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2200pF @ 25V
Power - Max110W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD65N55F3
Related LinksSTD65, STD65N55F3 Datasheet, ST Distributor
STD65N55F3 Details Description
Related parts for STD65N55F3
MOSFET N-CH 450V 4.9A TO-262 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE VF/A TELE-GARD 200A 170VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf