ST STD7NM50N
STD7NM50N picture photo
Mfg. Part Number
STD7NM50N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 5A DPAK
Datasheet Download
STD7NM50N.pdf
Availability of STD7NM50N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD7NM50N Order Process
Ship out your order
Specifications of STD7NM50N
Internal Part NumberEIS-STD7NM50N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs780 mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 50V
Power - Max45W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD7NM50N
Related LinksSTD7, STD7NM50N Datasheet, ST Distributor
STD7NM50N Details Description
Related parts for STD7NM50N
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
IC VREF SERIES ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM5574 datasheet.pdf
SOFTWARE CW DBG SPT MPC5XX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.5V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf