ST STD80N10F7
STD80N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STD80N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 70A DPAK
Datasheet Download
STD80N10F7.pdf
Availability of STD80N10F7
QUANTITY
STD80N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD80N10F7
Internal Part NumberEIS-STD80N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3100pF @ 50V
Power - Max85W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD80N10F7
Related LinksSTD80, STD80N10F7 Datasheet, ST Distributor
STD80N10F7 Details Description
Related parts for STD80N10F7
RES SMD 82.5OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH DUAL 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS HL LOW P datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf