ST STD8NF25
STD8NF25 picture photo
Mfg. Part Number
STD8NF25
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 8A DPAK
Datasheet Download
STD8NF25.pdf
Availability of STD8NF25
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STD8NF25 Order Process
Ship out your order
Specifications of STD8NF25
Internal Part NumberEIS-STD8NF25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTD8NF25 View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs420 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds500pF @ 25V
Power - Max72W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STD8NF25
Related LinksSTD8, STD8NF25 Datasheet, ST Distributor
STD8NF25 Details Description
Related parts for STD8NF25
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MOSFET DVR DUAL-NON 4A 8-SOIC datasheet.pdf
IC PSOC SYSTEM 24MHZ 28SSOP datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 36MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EMITTER UV 325NM 40MA TO-18 datasheet.pdf