ST STE70NM60
STE70NM60 picture photo
Mfg. Part Number
STE70NM60
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 70A ISOTOP
Datasheet Download
STE70NM60.pdf
Availability of STE70NM60
QUANTITY
STE70NM60 Order Process
Ship out your order
Specifications of STE70NM60
Internal Part NumberEIS-STE70NM60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTE70NM60 View All Specifications
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs266nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7300pF @ 25V
Power - Max600W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseISOTOP
Supplier Device PackageISOTOP®
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STE70NM60
Related LinksSTE7, STE70NM60 Datasheet, ST Distributor
STE70NM60 Details Description
Related parts for STE70NM60
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STR INLINE CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.58M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RTMA4 TIMER 4PDT 24VDC datasheet.pdf