ST STF10N80K5
STF10N80K5 picture photo
Mfg. Part Number
STF10N80K5
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 9A TO-220FP
Datasheet Download
STF10N80K5.pdf
Availability of STF10N80K5
QUANTITY
STF10N80K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF10N80K5
Internal Part NumberEIS-STF10N80K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs600 mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds635pF @ 100V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF10N80K5
Related LinksSTF10, STF10N80K5 Datasheet, ST Distributor
STF10N80K5 Details Description
Related parts for STF10N80K5
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
MICRO 51POS SKT 10" datasheet.pdf
LENS ARRAY 10MM TRPL FRONT FLANG datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 56V 4.46A datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4620A datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 153MA 8.8 OHM SMD datasheet.pdf