ST STF12N50M2
STF12N50M2 picture photo
Mfg. Part Number
STF12N50M2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 10A TO220FP
Datasheet Download
STF12N50M2.pdf
Availability of STF12N50M2
QUANTITY
STF12N50M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF12N50M2
Internal Part NumberEIS-STF12N50M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II Plus
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs380 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds560pF @ 100V
Power - Max85W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF12N50M2
Related LinksSTF12, STF12N50M2 Datasheet, ST Distributor
STF12N50M2 Details Description
Related parts for STF12N50M2
IC ADC LP 10-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 30K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 1% 5W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 80MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
HYBR.CABLE ASSY, DC, 10M -1 X HA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf