ST STF15N65M5
STF15N65M5 picture photo
Mfg. Part Number
STF15N65M5
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 11A TO-220FP
Datasheet Download
STF15N65M5.pdf
Availability of STF15N65M5
QUANTITY
STF15N65M5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STF15N65M5
Internal Part NumberEIS-STF15N65M5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF15N65M5 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ V
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs340 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds816pF @ 100V
Power - Max25W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF15N65M5
Related LinksSTF15, STF15N65M5 Datasheet, ST Distributor
STF15N65M5 Details Description
Related parts for STF15N65M5
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 45W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT TIN 4.2MM datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM VERT GN datasheet.pdf
DIN-SIGNAL COAX M SOLDER/CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE PINS datasheet.pdf