ST STF15NM60ND
STF15NM60ND picture photo
Mfg. Part Number
STF15NM60ND
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO-220FP
Datasheet Download
STF15NM60ND.pdf
Availability of STF15NM60ND
QUANTITY
STF15NM60ND Order Process
Ship out your order
Specifications of STF15NM60ND
Internal Part NumberEIS-STF15NM60ND
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTF15NM60ND View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesFDmesh™ II
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs299 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1250pF @ 50V
Power - Max30W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STF15NM60ND
Related LinksSTF15, STF15NM60ND Datasheet, ST Distributor
STF15NM60ND Details Description
Related parts for STF15NM60ND
CONN SPLICE BUTT 16-22 AWG P-G datasheet.pdf
SW PB ILLUM RND GRN CLR/GRN SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROLL VINYL ESD 3'X50' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf